Nadmierne wydzielanie potu jest dolegliwością dotyczącą ok. 1% populacji. Zwykle pojawia się w wieku 20-30 lat. Stanowi duży problem zarówno w codziennych kontaktach towarzyskich, jak i zawodowych.

Przyczyną jest wzmożona praca jednego z rodzaju gruczołów potowych, znajdujących się praktycznie na całym ciele, a szczególnie na dłoniach, stopach i pod pachami. Istnieje wiele czynników wpływających na wydzielanie potu np. wysiłek fizyczny, gorące i pikantne posiłki, kawa, papierosy, silne emocje.

Największą grupą pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej stanowią pacjenci z tzw. poceniem emocjonalnym, gdzie pod wpływem silnych emocji dochodzi do nadprodukcji potu. Ten typ pocenia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się już w okresie dzieciństwa.

Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości - od stosowania odpowiednich kosmetyków, leków, akupunktury do leczenia chirurgicznego.
 
Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na ostrzyknięciu pach, dłoni, czy stóp preparatem o nazwie Dysport, trwa 30 min. Efekt zabiegu utrzymuje się około 12 miesięcy.
 
Copyright Dormed © 2020. All Rights Reserved.
 

facebook.png