Leczenie migreny (botox)

Ocenia się że bóle migrenowe dotyczą około 10 % społeczeństwa, wiemy również, że problem ten dotyka zdecydowanie częściej kobiety. Migrena jest jednostką chorobową trudną do leczenia, może ewaluować w postać przewlekłą(CM),wtedy ból głowy występuję powyżej 15 dni w miesiącu znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, zapadalność to 2-4% rocznie ogólnej populacji.

W 2010 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zarejestrowała Onabotulinumtoxin A(Botoks) w leczeniu przewlekłej migreny. Botulina hamuje uwalnianie neuropeptydów blokując sygnały bólowe i zmniejszając napięcie mięśni, które także odpowiedzialne są za odczucia bólowe.

Zabieg w postaci iniekcji nie jest specjalnie bolesny, jego efekt całkowity odczuwalny jest od 3-7 dni od zabiegu a rezultaty utrzymują się przez około 3-6 miesięcy.

Toksyna doskonale radzi sobie z niwelowaniem chronicznego bólu co oznacza, że działanie botoksu nie musi być wspierane środkami farmakologicznymi. Efekt zabiegu może być trojaki tzn. ból może zniknąć całkowicie lub może zmniejszyć się jego nasilenie i częstotliwość lub może nie być odpowiedzi na leczenie. Ogólnie skuteczność wynosi 70%,a więc jest wysoka. Zabiegi likwidujące ból migrenowy przy użyciu botoksu wykonuje się po uprzedniej konsultacji neurologicznej potwierdzającej diagnozę.

Scroll to Top
Call Now Button