Ocenia się że bóle migrenowe dotyczą około 10 % społeczeństwa, wiemy również, że problem ten dotyka zdecydowanie częściej kobiety. Migrena jest jednostką chorobową trudną do leczenia,może ewaluować w postać przewlekłą(CM),wtedy ból głowy występuję powyżej 15 dni w miesiącu znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie w życiu codziennym,zapadalność to 2-4% rocznie ogólnej populacji.

W 2010 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zarejestrowała Onabotulinumtoxin A(Botoks) w leczeniu przewlekłej migreny. Botulina hamuje uwalnianie neuropeptydów blokując sygnały bólowe i zmniejszając napięcie mięśni,które także odpowiedzialne są za odczucia bólowe.

Zabieg w postaci iniekcji nie jest specjalnie bolesny, jego efekt całkowity odczuwalny jest od 3-7 dni od zabiegu a rezultaty utrzymują się przez około 3-6 miesięcy.

Toksyna doskonale radzi sobie z niwelowaniem chronicznego bólu co oznacza, że działanie botoksu nie musi być wspierane środkami farmakologicznymi.Efekt zabiegu może być trojaki tzn.ból może zniknąć całkowicie lub może zmniejszyć się jego nasilenie i częstotliwość lub może nie być odpowiedzi na leczenie.Ogólnie skuteczność wynosi 70%,a więc jest wysoka. Zabiegi likwidujące ból migrenowy przy użyciu botoksu wykonuje się po uprzedniej konsultacji neurologicznej potwierdzającej diagnozę.

 
Copyright Dormed © 2020. All Rights Reserved.
 

facebook.png